
Природа подбала про те, щоб забезпечити максимально комфортне існування практично всім новонародженим істотам - в тому числі людським немовлятам.
Природа подбала про те, щоб забезпечити максимально комфортне існування практично всім новонародженим істотам - в тому числі людським немовлятам.
Щоб вони могли успішно продовжити розвиватися далі, в грудних залозах новоспечених матерів формується унікальна біологічна рідина, яку прийнято називати молозивом. І це аж ніяк не молоко.
Коли і навіщо з'являється молозиво
Всі ссавці, в тому числі і людина, народжуються з незрілими внутрішніми органами, які в перші кілька діб життя змушені адаптуватися до навколишнього середовища. І якщо, наприклад, легкі відразу пристосовуються до роботи, то імунна система і травний тракт досить довго страждають.
Саме тому за кілька днів до пологів і перші три-п'ять днів після них з грудей матері виділяється густа, в'язка, липка рідина жовтуватого або блідо-вершкового кольору, що володіє специфічним запахом.
Це перше, що повинен спробувати малюк. Завдяки молозива, шлунок, кишечник і нирки новонародженого починають функціонувати і поступово налаштовуються на те, щоб почати приймати і переробляти молоко. Адже саме молозиво, незважаючи на свою назву, за складом набагато ближче до крові, ніж до молока.
Необхідні фактори життя
Операція з вилучення з матері плоду хірургічним шляхом називається кесарів розтин, і вона проводиться за медичними показаннями. Можна припустити, що раз природний фізіологічний процес пологів здійснено не було, то організм матері не виділить молозиво, а потім молоко.
Однак це не так. Навіть після кесаревого розтину молозиво все одно формується у жінок і у самок ссавців тварин, але тільки набагато пізніше, ближче до дев'ятого дня появи на світ малюків.
І також через три або п'ять днів після цього внаслідок частого смоктання материнських грудей на зміну молозива поступово приходить грудне молоко. Оскільки потреба в їжі у новонародженого зростає, в залозах матері збільшується вироблення рідини, і поступово консистенція молозива втрачає свою густоту, а потім біліє, перетворюючись в зріле грудне молоко. Але і воно має живильні і біологічні активні речовини, що сприяють швидкому зростанню і розвитку дитячого організму.